Wycieczki do Czarnobyla do tajnego obiektu Czarnobyl-2

Czarnobyl to miasto zamrożone w czasie. Po wypadku wiele obiektów o znaczeniu krajowym zostało porzuconych. A dziś można je zwiedzać dzięki zorganizowanym wycieczkom. Jednym z takich obiektów jest radzieckie centrum dowodzenia, które zostało wówczas całkowicie sklasyfikowane. I nawet na mapie został wyznaczony jako pensjonat dla dzieci. To miejsce było tajemnicą wojskową, ale dziś tajny obiekt Czarnobyl-2 jest otwarty na wycieczki w Strefie Wykluczenia.

Jaki jest sekretny obiekt Czarnobyl-2

Czarnobyl-2 to tajne miasto wojskowe, które składało się z kilku sklasyfikowanych obiektów i sektora mieszkalnego dla personelu wojskowego. Oczywiście tajemnice wojskowe, które kryje w sobie to miejsce, zostały pochowane razem z nim po wypadku. Wiadomo jednak, że celem miasta było śledzenie pocisków balistycznych i innych celów powietrznych z dużej odległości (900-3000 km). Miało to chronić terytorium ZSRR, Czarnobylską Elektrownie Jądrowa i bezpośredni sprzęt w tajnym mieście przed inwazją nuklearną.

Ten główny cel został spełniony przez dwa główne obiekty w Czarnobylu-2 - radzieckie centrum dowodzenia z dużą ilością sprzętu, maszyn, komputerów, a także stację Duga-1, która śledzi obiekty w przestrzeni powietrznej. „Duga-1” to potężny radar, składający się ze złożonego systemu anten. Jest to metalowa konstrukcja tak duża, że ​​odwiedzającym opuszczone miasteczko wojskowe trudno jest całkowicie ją pokryć jednym zdjęciem. Oba te obiekty można zwiedzać podczas wycieczki do Czarnobyla do tajnego obiektu Czarnobyl-2.

Wycieczka do Czarnobyla do radzieckiego centrum dowodzenia

Centrum dowodzenia to dość rozległe terytorium z punktem kontrolnym, różnymi budynkami, kompleksami, które w przeszłości spełniały ważne cele strategiczne. Chociaż oficjalnie Czarnobyl-2 był na etapie modernizacji, naukowcy, inżynierowie i personel wojskowy byli na służbie, testowali, identyfikowali braki i wprowadzali różne ulepszenia. Obiekt miał zostać oddany do użytku w 1986 roku. Ale wypadek w Czarnobylu, wymusił zatrzymanie projektu.

Centrum dowodzenia było wówczas wyposażone w najlepszy sprzęt. A podczas wycieczek do obiektu można zobaczyć hale ze strukturami dla wielkich komputerów, a także inne resztki usuniętego sprzętu: panele sterowania, przyciski, systemy. Budynki wciąż mają różne hasła z czasów ZSRR, informacje robocze dla pracowników, plakaty. Podczas wycieczki do Czarnobyla odwiedzający mogą również zobaczyć, jak tajny był ten obiekt, na przykład system podwójnego przejścia dla pracowników. Trasa wycieczki do Czarnobyla obejmuje również kompleksy mieszkalne dla wojska w mieście, place zabaw, szkołę, słynną „Duga-1” i wiele innych budynków.