Nasi przewodnicy

Przewodnik po Czarnobylu - Ivan
Ivan
Miłośnik wędrówek i podróżowania po świecie. Do Czarnobyla jezdzie od 2015 roku.

Profesjonalista jest zaangażowany w eskortowanie wycieczek do strefy wykluczenia w Czarnobylu od 2015 roku. W przeszłości posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu wycieczek do 2015 roku w inne miejsca o znaczeniu światowym, niezwiązane z Ukrainą.

Jest żonaty i mieszka w Kijowie. Jest związany z wieloma biurami podróży i ma wystarczającą wiedzę, aby organizować wycieczki i podróżować do dowolnej strefy.

Przeważnie na wycieczkach między przewodnikiem a odwiedzającymi Strefę jest niewielka, ale mimo to odległość, bo oficjalny status zobowiązuje do ścisłego przestrzegania porządku, a czasem wręcz powstrzymania niedbałych turystów od problemów, które mogą sobie sami stwarzać, nie wiedząc o tym. . Ivan zawsze zachowuje prawdziwie przyjacielski stosunek do grupy turystycznej, ponieważ jest jednym z tych towarzyszących przewodników, którzy wywodzą się od takich zwykłych uczestników podróży i mają za sobą bogate doświadczenie. Ivan zna myśli swoich turystów 10 kroków do przodu!

Moje przemyślenia po mojej pierwszej wycieczce do Czarnobyla

Po wizycie w Strefie Wykluczenia byłem (i nadal jestem) rozdarty emocjami. Z jednej strony to miejsce i jego bujna roślinność było piękne, ale z drugiej doszło tu do jednej z największych katastrof w historii.

Nawet jeśli oficjalne źródła podają tylko 49 zmarłych, liczba ofiar śmiertelnych jest znacznie wyższa: pomyśl o wszystkich ludziach, którzy cierpieli na zespół ostrego promieniowania lub inne problemy zdrowotne, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i całego swojego dobytku i przeprowadzki. z dala od dzielnicy (dla nich trzeba było zbudować zupełnie nowe miasto - Sławutycz).

Miejsce, które jest obecnie głównym placem zabaw dla turystów (w tym mnie), stało się miejscem tragedii tysięcy ludzi. Wydaje się, że wielu odwiedzających zapomina o tym i traktuje całą wycieczkę po Czarnobylu jako główną atrakcję, nic więcej. Mając za sobą ogromne doświadczenie związane z tymi wydarzeniami, Czarnobyl przywiązał mnie do żywych do tego stopnia, że ​​nadal to robię! :)

Przewodnik po Czarnobylu - Maxym
Maxym
Pierwszy raz odwiedził Czarnobyl podczas nielegalnej podróży. Teraz nasz przewodnik.

Prawdopodobnie najbardziej doświadczony przewodnik ze wszystkich znanych przewodników, którzy odkryli Czarnobylską Strefę Wykluczenia. Odwiedził każdy opuszczony dom, zbadałem absolutnie wszystkie apartamenty w mieście Prypeci. Uwielbia zabierać swoich turystów w takie miejsca Strefy, gdzie było ich niewielu. Maxym od dzieciństwa uwielbiał przerażające historie o podróżach na zakazane terytoria. Maxym ma całą kolekcję książek o takich podróżach. Jedna z najbardziej lubianych książek zwana powieścią o tym samym tytule autorstwa Dmitrija Glukhovskiego 'Metro 2033'. Nazywa tragedię w Czarnobylu najpotężniejszymi wydarzeniami XX wieku w gatunkach horroru FPS i Survival, a prościej w gatunku postapokalipsy. Z Maxym nasi turyści są zanurzeni w temacie wycieczki w maksymalnie klimatyczny sposób

Wcześniej Maxym zajmował się sprzedażą odzieży dla narciarzy. W razie potrzeby udzieli doradztwa w zakresie sprzętu i wyposażenia na długie i ekstremalne wycieczki piesze.

Odpowiada na pytanie: czy warto jechać do Czarnobyla?

Jeśli zapytacie mnie, czy warto jechać do Czarnobyla, odpowiem twierdząco. Nawet jeśli to miejsce jest tak inaczej zaaranżowane, aby zadowolić turystów i być wspaniałym krajobrazem dla idealnego przerażającego zdjęcia na Instagramie, nawet jeśli jest trochę turystyczne (szczególnie w miesiącach letnich, w niektóre dni było około 15 wycieczek). Nadal uważam, że warto tam pojechać i samemu zobaczyć to miejsce - żadne historie, zdjęcia czy filmy nie oddają sprawiedliwości Strefy Wykluczenia.

Naprawdę chciałem tam pojechać, a kiedy pojechałem tam pierwszy raz, wszystko mi się podobało. Ciekawie było zobaczyć kultowe miejsce znane z wiadomości i wielu historii. To było wszystko, co lubię: opuszczone miejsca, zabytki przemysłowe, radziecka architektura i trochę street artu.

Przewodnik po Czarnobylu - Siergiej
Siergiej
Najzabawniejszy przewodnik. Wie wszystko o tragicznych wydarzeniach w Czarnobylu.

Pierwsza podróż Siergieja była zamierzona.

Potem była druga wyprawa, trzecia, czwarta i jeszcze inne… Czarnobylska Strefa Wykluczenia dosłownie schwytała Siergieja i postanowił połączyć swoje życie z Czarnobylską Strefą Wykluczenia, pracując tutaj jako oficjalny przewodnik towarzyszący wycieczkom.

Siergiej dobrze zna historię, od powstania miasta Prypeci i Czarnobyla do faktów, które zna tylko Siergiej. Siergiej podróżował osobiście, komunikował się z niektórymi naocznymi świadkami tragedii, komunikował się z ludźmi mieszkającymi w Strefie Wykluczenia. Z Siergiejem dostajesz taki bukiet emocji, który na długo przypomni uczestnikom wycieczek do Strefy o ich niesamowitej przygodzie w postapokaliptycznym świecie bez ludzi.

Odpowie na pytanie: czy można bezpiecznie pojechać do Czarnobyla?

Bardzo lubię opuszczone przestrzenie i eksploruję je, kiedy tylko mogę, ale w większości przypadków nie znam historii tego miejsca lub nie mogę porównać tego, jak wyglądało wcześniej. W Prypeci wszystko było inne. Nie dość, że miasto było opuszczone na ponad 30 lat, otrzymaliśmy od Maxyma tyle informacji o życiu w Prypeci (w tym zdjęcia miasta sprzed katastrofy) - było to zupełnie nowe doświadczenie odwiedzenia takiego miejsca.

Sprawdziłem też mapę Prypeci w aplikacji maps.me na swoim telefonie i było jeszcze bardziej surrealistycznie, bo tam było zaznaczone wszystko: dzielnice, szkoły, basen czy stadion. Po prostu wyglądało jak zwykłe miasto ze wszystkimi jego cechami. Patrząc na mapę, naprawdę bawiłem się głową, bo to było po prostu dziwne - wokół widziałem tylko drzewa i krzewy. Dopiero po dokładnym przyjrzeniu się czasami można było dostrzec kształty bloków lub innych konstrukcji ukrytych w tej niemal dżungli.

To, co kiedyś wyglądało jak ruchliwa ulica, stało się teraz wąską ścieżką przez las. Naprawdę nie mogłem uwierzyć, kiedy zobaczyłem zdjęcia, a potem rozejrzałem się dookoła - zdecydowanie nie mogło to być to samo miejsce, 30 lat nie może zrobić tak dużej różnicy, a natura nie może być tak potężna, czy możę?

Przewodnik po Czarnobylu - Alexander
Alexander
Doskonale zna historię Czarnobyla, pracuje w naszym zespole od 2018 roku
Doskonale zna historię Czarnobyla, pracuje w naszym zespole od 2018 roku