Artykuły

Miejsce kultury Prypeci - kino „Prometeusz”
Jednym z najpopularniejszych miejsc przed katastrofą w Prypeci było kino „Prometeusz”.
Chłodnie kominowe 5 i 6 reaktorów – jedna z głównych atrakcji Strefy
Po tej pamiętnej kwietniowej nocy 1986 roku w ChEZ znajduje się wiele obiektów, które są interesujące.
Sumy w Czarnobylu
Wielu turystom wycieczka do Czarnobyla kojarzy się z postapokaliptycznym martwym miastem, niegdyś pięknym i pełnym młodych mieszkańców.
Stacja Janów
Dziś wielu słyszało i wie o takiej stacji kolejowej jak Janow, która została uruchomiona znacznie wcześniej niż rozpoczęła się budowa miasta Prypeć i elektrowni jądrowej w Czarnobylu.
Specjalistyczny robot transportowy STR-1
Po awarii czwartego bloku elektrowni jądrowej w Czarnobylu ważne było nie tylko ugaszenie pożaru w reaktorze, ale także przygotowanie się do późniejszych prac związanych z rozpoznaniem dozymetrycznym okolicznych terytoriów w celu wykrycia i oczyszczenia tego obszaru z materiałów radiacyjnych.
Rozlewisko w Czarnobylu - cmentarz statków w Czarnobylu
Znane miasteczko Czarnobyl, które po awarii w Czarnobylu jeszcze długo swoją nazwą będzie uosabiał nie tylko samą elektrownię jądrową, ale i całą Strefę Wykluczenia.
Mieszkańcy czarnobylskiej strefy wykluczenia
Mieszkańcy, którzy wrócili do swoich domów po ewakuacji w 1986 r., nazywani są „samoosadnikami”.
Jak zdemontowano rurę wentylacyjną w elektrowni jądrowej w Czarnobylu
Od wypadku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu minęło dość dużo czasu, a dopiero w 2013 roku rozpoczęto prace nad demontażem rury wentylacyjnej drugiego etavvvvpu elektrowni jądrowej w Czarnobylu.
Jak dzikie konie Przewalskiego pojawiły się w strefie wykluczenia w Czarnobylu
Dwa lata po wypadku w reaktorze jądrowym w Czarnobylu opracowano program Fauna, który zakładał osiedlenie 22 koni Przewalskiego do Strefy Wykluczenia z rezerwatu Askania-Nova w celu zrozumienia możliwości zamieszkania na tym terenie
Co wiadomo o medycznej i sanitarnej części miasta Prypeć?
Pięciopiętrowy szpital, który znajduje się w opuszczonym mieście Prypeć, nawet jak na dzisiejsze standardy, uważany jest za dość dużą konstrukcję, w skład której wchodzą: pogotowie ratunkowe, oddział dziecięcy, szpital położniczy i kostnica.
Pomnik „Tym, którzy uratowali świat” - najsłynniejszy pomnik Czarnobyla
Jednym z pierwszych strażaków, którzy przybyli, aby ugasić pożar w reaktorze jądrowym, byli pracownicy straży pożarnej nr 17 z miasta Czarnobyla
Prawdziwa historia o nurkach w Czarnobylu
Chociaż od wypadku w elektrowni atomowej w Czarnobylu minęło dużo czasu, wydarzenia tamtych dni wciąż owiane są tajemnicami i legendami
Pierwsi bohaterowie likwidatory awarii w Czarnobylu
Miasto Prypeć na długo przed awarią w Czarnobylu było młode i zamożne, a jego mieszkańcy, nawet w koszmarze, nie mogli sobie wyobrazić przyszłej straszliwej katastrofy
Pałac Kultury „Energetik” przed awarią w Czarnobylu
Na Bulwarze Lenina, przy wjeździe do miasta Prypeć od strony głównej drogi, w okresie przedwypadkowym znajdował się Pałac Kultury “Energetik”
Martwy stadion „Avangard” w Prypeci
Historia Prypeci sięga lat 70. ubiegłego wieku, ponieważ wtedy właśnie rozpoczęła się budowa elektrowni atomowej w Czarnobylu
Która pora roku jest najkorzystniejsza na wycieczkę do Czarnobyla i Prypeci?
Ciepła pora czy zimna pora? Takie pytania można usłyszeć dość często od osób, które chcą odwiedzić tę lokację
Jaka była istota testów na czwartym bloku energetycznym elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku
Dokładna przyczyna wypadku w elektrowni atomowej w Czarnobylu nie jest znana do dziś, ale jedna z najbardziej prawdopodobnych teorii głosi
Gdzie szukać „Białego Domu” w opuszczonym mieście Prypeć
Po wypadku w elektrowni atomowej w Czarnobylu lokalni mieszkańcy na zawsze opuścili miasto Prypeć, pozostawiając bez opieki około 12 tysięcy mieszkań
Co jest ciekawego w niedokończonym piątym bloku elektrowni jądrowej w Czarnobylu?
Pomocna informacja. Odwiedź najbardziej kultowe miejsca w Strefie Czarnobylskiej.
Basen „Lazurny” w Prypeci to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków strefy ChEZ
W czasach radzieckich sport był bardzo popularny i rozwinięty we wszystkich zakątkach Związku, w związku z czym miasto Prypeć nie było wyjątkiem
Dźwigi portowe martwego miasta Prypeć
Niektórzy wolą wycieczkę nad ciepłe morze. Ale są tacy, którzy wybierają taką drogę na wakacje, która przez długi czas zareaguje w ich sercach autentycznymi i ostrymi emocjami.
Park rozrywki w Prypeci - jednym z najbardziej klimatycznych miejsc
Strefa Czarnobylska jest jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla turystów na całej Ukrainie. Jej symbolem jest diabelski młyn w wesołym miasteczku.
Opuszczone wioski strefy wykluczenia w Czarnobylu
Czarnobyl i Prypeć to miasta duchów. Zostali porzuceni za noc przez wszystkich mieszkańców. Wszystko to było po prostu puste.
Charakter strefy czarnobylskiej: Prypeć i Czarnobyl
Katastrofa wydarzyła się w Czarnobylu ponad 30 lat temu. W tym czasie świat stworzony przez człowieka, porzucony przez ludzi, zacząła podbijać natura.
Wypadek w elektrowni jądrowej w Czarnobylu
26 kwietnia 1986 r. - ta data stała się śmiertelną w życiu setek tysięcy ludzi. Tego dnia w Czarnobylu doszło do największego wypadku w elektrowni jądrowej, który miał katastrofalne konsekwencje.
Czy bezpiecznie jest odwiedziać Czarnobyl?
Po wypadku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu miasto Prypeć i otaczający go obszar o promieniu 30 km zostały zamknięte dla zwiedzających, ponieważ stanowiły poważne zagrożenie dla ludzi.
Nowe bezpieczne Uwięzienie - ciekawe fakty
26 kwietnia 1986 r. Jest bez wątpienia jednym z najgorszych dni w historii energetyki jądrowej.
10 najlepszych atmosferycznych miejsc w Czarnobylu
Widoki w Czarnobylu fascynują wielu. Ale jakie miejsca warto odwiedzić, aby całkowicie zanurzyć się w świecie, którego już nie ma.
Dlaczego Prypeć jest tak atrakcyjny dla turystów?
Od wypadku w Czarnobylu minęło ponad 30 lat, a dziś obszar ten staje się atrakcyjny dla turystów - i nie tylko w krajach sąsiednich.
Strefa Czarnobylska stała się kolejną unikalną rezerwą Ukrainy?
Czy czlowiek może być groźniejszym zagrożeniem dla dzikiej przyrody niż promieniowanie? Wspólne badania przeprowadzone przez angielskich i ukraińskich naukowców potwierdzają, że tak.
Jak zmieniła się strefa w Czarnobylu na przestrzeni 30 lat
Wycieczka do Prypeci to ekscytująca przygoda dla każdego turysty. Nawet po 30 latach zwiedzanie Prypeci robi głębokie wrażenie, mimo że od tamtego czasu wiele się zmieniło.
Sekretny obiekt Czarnobyla-2
Wymieniając zabytki Czarnobyla, nie można nie wspomnieć o obiekcie Czarnobyla-2. Druga nazwa tego budynku to „Duga”. Do niedawna projekt pozostawał tajny, ale teraz każdy może go odwiedzić, korzystając z usługi Chernobyl Tour.
Prypeć - miasto duchów
Wcześniej tylko śmiałkowie podróżowali do Prypeci. Wysokie promieniowanie od dawna cierpiącego miasta nie pozwoliło go odwiedzić bez konsekwencji zdrowotnych. Dziś sytuacja zmieniła się tak bardzo, że odbywają się wycieczki po mieście dotkniętym wybuchem elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Co powinien wiedzieć turysta przed wyjazdem?
Jak zmienił się poziom promieniowania w Czarnobylu od czasu wypadku?
Czarnobyl to miejsce, w którym można zobaczyć konsekwencje ludzkiej nieostrożności. Eksplozja reaktora jądrowego w kwietniu 1986 r. Podzieliła ludzkie życie na przed i po...
Interesujące fakty o strefie Czarnobyla
W 1986 r., Smutny dla ZSRR, wiele osób zginęło z powodu wybuchu reaktora jądrowego i promieniowania radioaktywnego na ziemiach Czarnobyla, Prypeć i okolicznych wiosek. Ta straszna tragedia zrodziła wiele plotek i legend. Przeciwnie, mogą zapoznać się z faktami dotyczącymi strefy czarnobylskiej.