Prawdziwa historia o nurkach w Czarnobylu

Chociaż od wypadku w elektrowni atomowej w Czarnobylu minęło dużo czasu, wydarzenia tamtych dni wciąż owiane są tajemnicami i legendami. Jeden z mitów tamtych wydarzeń jest związany z nurkami w Czarnobylu, którzy zanurzyli się pod samym reaktorem w kałuży wody, a następnie zmarli na skutek promieniowania. Ale w rzeczywistości było trochę inaczej.

W tym czasie w reaktorze naprawdę mogła nastąpić druga eksplozja pary, więc naprawdę konieczne było usunięcie wody z basenu poprzez otwarcie specjalnych zaworów. Oczywiście tylko ludzie mogli się do nich dostać podziemnymi korytarzami, które mogły być wypełnione radioaktywną wodą.

W rzeczywistości naprawdę było trzech nurków, którzy doskonale rozumieli niebezpieczeństwo związane z bardzo ciężkim zadaniem, ale jednocześnie znali wszystkie swoje działania krok po kroku. Ubrani byli w pianki, ale nie musieli pływać, bo woda sięgała co najwyżej do kolan. Mężczyźni szybko znaleźli zawory i otworzyli je, aby spuścić wodę, eliminując w ten sposób zagrożenie wybuchem.

Warto zaznaczyć, że żaden z nurków nie otrzymał śmiertelnej dawki promieniowania, a z całej trójki tylko jeden likwidator zmarł w wieku 65 lat, pozostali nadal żyją.

Nurkowie w Czarnobylu z powodzeniem kończą złożoną operację

Oczywiście ważne jest, aby zrozumieć, że operacja spuszczania wody z basenu była dość skomplikowana i wymagała szczególnej troski i ostrożności, ponieważ tło promieniowania nie zawsze było zgodne z życiem. Nurkowie mieli dozymetry i z powodzeniem używali ich do lokalizowania niebezpiecznych stref i szybkiego przemieszczania się do zaworów. Jest prawdopodobne, że żaden inny pracownik nie byłby w stanie wykonać takiej ilości pracy tak szybko i umiejętnie bez odniesienia przez to krzywdy.

Następnie wszyscy likwidatorzy zostali odznaczeni Orderami Czerwonego Sztandaru Pracy, aw 2018 roku ówczesny Prezydent Ukrainy przyznał im „Order Odwagi” III stopnia (pośmiertnie jeden z uczestników tych wydarzeń, a jego wnuk odebrał odznaczenie).

Prawdziwa historia o nurkach w Czarnobylu
Najbardziej ciekawe
Inne artykuły