Dziś wielu słyszało i wie o takiej stacji kolejowej jak Janow, która została uruchomiona znacznie wcześniej niż rozpoczęła się budowa miasta Prypeć i elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Jej nazwa pokrywa się z folwarkiem o tej samej nazwie, który znajdował się w jego pobliżu. Ciekawostką jest to, że stacja Janów była znacznie bliżej wsi Semykhody, odpowiednio stacja Semykhody znajdowała się bliżej farmy Janów. Przyczyny takich zmian są nadal nieznane, np. Zamknięto również stacje Krasnitsa i Tołstoj Les.
Historia stacji Janów rozpoczyna się w odległym 1929 roku, kiedy rozpoczęto budowę linii kolejowej z Czernigowa do Owrucza. W Janowie mieszkały brygady kolejarzy, którzy prowadzili prace budowlane w tym rejonie. Pod koniec 1946 roku folwark Janów przemianowano na folwark Podlesny, a nową wieś przemianowano na Janów, w której w chwili wypadku mieszkało 450 mieszkańców. Oprócz połączenia kolejowego Czernigow-Owrucz przejeżdżał tu także pociąg Chmielnicki-Moskwa. Przed wypadkiem w elektrowni jądrowej w Czarnobylu stacja Janow utrzymywała drogi dojazdowe, składy ropy i magazyny ORS. Ale trwało to tylko do końca kwietnia 1986 r., Kiedy mieszkańcy wsi Janów zostali ewakuowani w bezpieczne miejsce.
Od końca kwietnia 1986 roku stacja Janów została zamknięta dla przewozu pasażerów, a pociągi zostały uruchomione na innej trasie przez Kijów. W tym samym czasie przez stację kontynuowano transport ładunków, aby wyeliminować konsekwencje w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, a także zainstalować plac budowy Shelter.
Pod koniec 1988 r. odcinek kolejowy z Czernigowa do Janowa miał jeszcze elektryfikację prądu przemiennego, ale później na odcinku Janów-Semichody sieć kontaktów została zdemontowana.
Dziś na odcinku Janow-Wilcha działa lokomotywa spalinowa, a wypalone paliwo jądrowe z elektrowni jądrowej w Czarnobylu jest transportowane przez Wilchę z Janowa. Na odcinku Janow-Buryakowka planuje się transport odpadów promieniotwórczych z terenu przemysłowego elektrowni jądrowej w Czarnobylu do RDW Buriakowka. Do tej pory na torach stacji pozostawiono porzucone lokomotywy spalinowe i kilka wagonów pociągów spalinowych, które zostały zanieczyszczone promieniowaniem.
Ciekawi turyści, którzy przyjeżdżają na wycieczki do Czarnobyla, odwiedzają również stację Janów, aby przyjrzeć się pozostałościom miejsca, w którym regularnie kursowały pociągi i gdzie życie toczyło się pełną parą.