Miasto duchów Prypeć - wycieczki w przeszłość

Serial telewizyjny na HBO, który opowiada o najgorszej katastrofie nuklearnej na świecie, ponownie wzbudził zainteresowanie Prypeci. Liczba turystów, którzy odwiedzili Prypec w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wzrosła trzykrotnie. I nie jest to zaskakujące, ponieważ tylko w miejscu wydarzeń, w samej Prypeci można uzyskać wiarygodne pojęcie o wypadku.

Jaką Prypeć wydaje się turystom?

Wbrew powszechnemu przekonaniu Czarnobyl i Prypeć nie są dwiema nazwami tej samej osady. Są to dwa zupełnie różne miasta, których los na zawsze zmienił wypadek w Czarnobylu. W czasach sowieckich Prypeć jest pięknym, zadbanym i dobrze prosperującym miastem o populacji prawie 50 tysięcy mieszkańców.

Turyści, którzy wybierają się teraz na wycieczki do Prypeci, przedstawiają prawdziwe miasto duchów. On jest na mapie, ale ludziom surowo zabrania się tam mieszkać i stale tam przebywać. Miasto znajduje się zaledwie 3 km od elektrowni jądrowej i spotyka podróżników z całkowitym spustoszeniem. Ponure, zniszczone pięciopiętrowe budynki, szpitale, park rozrywki i słynny na całym świecie diabelski młyn w Prypeci, dom kultury i kino. Następnie 26 kwietnia 1986 r. Ludzie opuścili swoje domy w ramach tymczasowej ewakuacji. W każdym razie władze tak zapewniały. Dlatego wszystkie rzeczy, meble, wyposażenie, dokumentacja pozostały w mieszkaniach, instytucjach państwowych. Nieustraszeni turyści rozebrali część tych wszystkich akcesoriów na pamiątki, ale mimo to lokale zachowały sowiecki realizm.

Odwiedzając Czarnobyl i Prypeć, których wycieczki odbywają się codziennie, wielu martwi się wysokim poziomem promieniowania, ale w Prypeci w wielu miejscach nie przekracza 30 mikroroentgenów, które są całkowicie bezpieczne dla zdrowia czlowieka. Dużo większym zagrożeniem dla odwiedzających są stare budynki. Wiele z nich jest zniszczonych, więc podczas wycieczki do Prypeci nie można wejść do środka.

Diabelski młyn w Prypeci - jako symbol strefy czarnobylskiej

Jednym z najbardziej „brudnych” miejsc w Prypeci pod względem promieniowania jest lokalny park rozrywki. Wielkie otwarcie było zaplanowano na święto 1 maja, ale katastrofa nuklearna dokonała okrutnych zmian. O samej uroczystości w mieście zachowało się wiele przypomnień. Tu i tam w oczach turystów pojawiają się świąteczne plakaty, banery, pożółkłe kartki. Pod koniec kwietnia 1986 r. w Prypeci aktywnie przygotowywali się do Dnia 1 Maja, w rezultacie ludzie spędzili wakacje poza domem, w kompletnie nieznanej przyszłośći i strachu.