Pałac Kultury „Energetik” przed awarią w Czarnobylu

Na Bulwarze Lenina, przy wjeździe do miasta Prypeć od strony głównej drogi, w okresie przedwypadkowym znajdował się Pałac Kultury “Energetik”, który miał służyć rozwojowi dziedzictwa kulturowego mieszkańców miasta. Budynek ośrodka rekreacyjnego „Energetik” powstał jako jeden z pierwszych w mieście w odległych latach 70-tych ubiegłego wieku i uchodził za chlubę młodej Prypeci. W budynku Pałacu Kultury mieścił się hotel “Polesie”, dom towarowy, restauracja i inne obiekty usługowe.

Pałac Kultury był ulubionym miejscem wszystkich okolicznych mieszkańców, ponieważ odbywały się tu koła taneczne i gimnastyczne, a dorośli mogli spędzić czas oglądając ciekawe przedstawienie. W tym samym czasie Dom Kultury „Energetik” odwiedzał cyrk od czasu do czasu, w lokalu często odbywały się różne koncerty i przedstawienia, a nocą działała dyskoteka „Edison”, która była magnesem dla wszystkich młodych ludzi. Budynek Pałacu Kultury „Energetik” był naprawdę ogromny, ponieważ znajdowała się tam duża sala kinowa na 800 osób, biblioteka, hala sportowa i basen.

Okres powypadkowy Pałacu Kultury „Energetik”

Budynek Pałacu Kultury „Energetik” był aktywnie użytkowany do 2000 roku, kiedy to działał czwarty blok elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Został wykorzystany do celów technicznych w ramach programu po katastrofach w Czarnobylu. Po zakończeniu wszystkich prac dom kultury został ostatecznie opuszczony i pozostawiony sam na sam ze grabieżcami, którzy w tym czasie aktywnie polowali w Prypeci. Dziś budynek jest w ruinie, zadbane niegdyś wnętrze zostało zastąpione łuszczącym się tynkiem i mchem na podłogach, a przez wybite okna przecieka przeciąg.

Wskrzeszony „Energetik”

Pod koniec 2016 roku prześladowcy nielegalnie wjeżdżający na czarnobylską strefę wykluczenia próbowali ożywić pałac kultury, oświetlając dawny znak „Energetika” diodami podłączonymi do akumulatora. Po raz pierwszy od wypadku jego jasna nazwa zachwyciła nocą stalkerów i turystów. Każdy, kto był w tym momencie na wycieczce po Prypeci, mógł zobaczyć wyjątkowe wydarzenie, które prawdopodobnie nie powtórzy się w najbliższej przyszłości.

Dziś wielu turystów przyjeżdża, aby zapoznać się z Pałacem Kultury „Energetik”, ponieważ nikt nie wie, jak długo ten budynek może stać, gdyż natura i czas zbierają swoje żniwo, niszcząc dość szybko dawną dumę Prypeci.

Pałac Kultury „Energetik” przed awarią w Czarnobylu
Najbardziej ciekawe
Inne artykuły