Wypadek w elektrowni jądrowej w Czarnobylu

26 kwietnia 1986 r. - ta data stała się śmiertelną w życiu setek tysięcy ludzi. Tego dnia w Czarnobylu doszło do największego wypadku w elektrowni jądrowej, który miał katastrofalne konsekwencje. Tysiące ludzi zostało eksmitowanych z Czarnobyla, Prypeci i okolic o promieniu 30 km, które później stały się znane jako Strefa Wykluczenia. Przez prawie 30 lat ta terytorija była poza zasięgiem zwykłych ludzi. Ale w 2010 roku został oficjalnie otwarty na wycieczki.

Wizyta w elektrowni jądrowej w Czarnobylu - okazja do prześledzenia kroniki wydarzeń tej fatalnej nocy

Wycieczka do miasta Prypeć jest możliwa tylko z przewodnikiem z dozymetrem i tylko na ograniczonej bezpiecznej trasie. Wycieczka stwarza okazję, aby nie tylko zaspokoić swoją ciekawość związaną z opuszczonym obszarem zamrożonym w czasie, ale także ocenić skalę konsekwencji jednego błędu. Jednak wizyta w elektrowni jądrowej w Czarnobylu przyniesie więcej wrażeń, jeśli zagłębisz się w historię i prześledzisz wydarzenia z 26 kwietnia 1986 r.

W nocy z 25 na 26 kwietnia o 01:23:47 nastąpiła potężna eksplozja w czwartej jednostce napędowej, w wyniku której reaktor jądrowy został całkowicie zniszczony. Budynek bloku został częściowo zniszczony, w różnych częściach pokoju wybuchł pożar. Operator głównych pomp obiegowych zmarł natychmiast, pracownik systemu uruchamiającego zmarł tego samego dnia z powodu ciężkich obrażeń.

W ciągu trzech miesięcy bezpośrednio po wypadku zginęło kolejnych 31 osób. 134 likwidatorów konsekwencji doznało ostrej choroby popromiennej. Ale bardzo trudno jest ustalić dokładną liczbę ofiar. Ponieważ ci, którzy otrzymali dawkę promieniowania, mogą służyć jako źródło infekcji dla innych ludzi. Ale główną przyczyną dalszych szkód była chmura promieniowania, która rozprzestrzeniła się w większości krajów Europy.

Wydarzenia, które doprowadziły do ​​tragedii

Konsekwencje tej wielkości powstały w wyniku planowanego wyłączenia bloku energetycznego. W tym samym czasie pracownicy musieli przeprowadzić testy zgodnie z danym programem. Wcześniej eksperymenty przeprowadzono już 3 razy, po czym wprowadzono nowe techniczne ulepszenia sprzętu. Tym razem jednak sytuacja wymknęła się spod kontroli personelu.

Na początku eksperymentu nastąpił wzrost mocy reaktora, ale później spadł wręcz przeciwnie. Niemniej jednak sytuacja pozostawała pod kontrolą do 1:23:39 - w tym momencie zarejestrowano alarm, później kolejny. Moc reaktora zaczęła nagle przyspieszać, personel nie był w stanie jej zmniejszyć. I dopiero po 1-2 sekundach nastąpiła eksplozja. Dalsze badania wykazały, że błędem było nadal testowanie personelu, pomimo wadliwego działania reaktora. Funkcjonalne systemy ochrony zostały wyłączone. A sam reaktor miał cechy strukturalne, które wywoływały nieprawidłowe działanie. Te i inne czynniki doprowadziły do ​​tragedii.

Jedną rzeczą jest po prostu uzyskiwanie informacji o wydarzeniach tego dnia, zupełnie inną jest odczuwanie atmosfery podczas odwiedzania Strefy Wykluczenia. Dzisiaj wycieczka z grupą i przewodnikiem po Prypeci obejmuje wizytę w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, sarkofagu, pod którą znajdują się 4 reaktor. Oprócz możliwości zobaczenia wszystkiego, szczególna opowieść przewodnika pomagają głębiej poczuć tragedię.

Wypadek w elektrowni jądrowej w Czarnobylu
Najbardziej ciekawe
Inne artykuły