Katastrofa wydarzyła się w Czarnobylu ponad 30 lat temu. W tym czasie świat stworzony przez człowieka, porzucony przez ludzi, zacząła podbijać natura. Po eksplozji reaktora wokół Czarnobyla wiele osób straciło życie. Po tylu latach królestwo zwierząt i świat roślin dostosowały się do zwiększonego tła promieniowania.
Po wybuchu konie Przewalskiego przywieziono do strefy zagrożenia. Liczba koni w momencie przywozu wynosiła 20 osób. Obecnie jest ponad 100 koni, które wyglądają na silne i zdrowe.
Ryś europejski nadal żyje w lasach w pobliżu Prypeci i Czarnobyla. Jednodniowa wycieczka do Czarnobyla nie doprowadzi do kolizji z tym drapieżnikiem, ponieważ ryś poluje tylko w nocy.
Prypeć i Czarnobyl słyną z tego, że żyją tam wilki. Z trzech szkół liczba zwierząt wzrosła do 7 społeczności pełnych wilków.
Psy szopa, łosie i żubrzy, bociany, a także Orzesznica leszczynowa z czerwonej księgi, mieszkają na tym terenie na bieżąco. Lisy, wydry, dziki i niedźwiedzie wędrują po lasach dotkniętych promieniowaniem, nie zauważając zmian w otaczającej atmosferze.
Plotka głosi, że z powodu promieniowania w strefie Czarnobyla rodzi się wiele zmutowanych zwierząt. Jak dotąd legendy te nie zostały potwierdzone w praktyce. Nikt nie widział przynajmniej jednego potwora.
Porzucone zwierzęta domowe mieszkają w pobliżu reaktora. Ponad 500 psów mieszka w strefie Czarnobyla. Koty występują również w lasach i opuszczonych domach w okolicy.
Natura przeważa nad katastrofą spowodowaną przez człowieka w strefie czarnobylskiej. Domy i instytucje zarastają trawą, mchem, powójem. Skręcone pnie drzew są wszechobecne. Większość dotkniętych drzew można zobaczyć w Czerwonym Lesie.
Przed wybuchem strefa czarnobylska była otoczona lasami sosnowymi. W momencie uwolnienia promieniowania w 1986 r. Sosny były jednymi z pierwszych, które przyjęły cios. Drzewa i rośliny zostały uszkodzone na poziomie komórkowym. Igły sosny zmieniły kolor na żółty. Niektóre rośliny i liście przybrały kolor brązowo-czerwony. Pomimo zniszczeń, jakie odniósł las, dziś zaczął się odradzać. Natura przywraca młody pęd zieleni, który aktywnie przebija się z ziemi.