Prypeć - miasto duchów

Wcześniej tylko śmiałkowie podróżowali do Prypeci. Wysokie promieniowanie od dawna cierpiącego miasta nie pozwoliło go odwiedzić bez konsekwencji zdrowotnych. Dziś sytuacja zmieniła się tak bardzo, że odbywają się wycieczki po mieście dotkniętym wybuchem elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Co powinien wiedzieć turysta przed wyjazdem?

Prypeć: mała wycieczka do historii

Celowa podróż do Czarnobyla przypomina powrót do przeszłości wehikułem czasu. Tylko przeszłość okazuje się trochę przerażająca i niegościnna. Eksplozja w elektrowni jądrowej w pobliżu miasta miała miejsce w 1986 roku. Nieszczęście, które tam się wydarzyło, dotknęło cały świat. Najbardziej dotknięci zostali mieszkańcy Prypeci, którzy zostali pilnie ewakuowani.

Dziś miasto duchów z pustymi oczodołami domów znajduje się na liście UNESCO. Istnieje nawet minimalna infrastruktura w postaci sklepu. Katastrofa spowodowana przez człowieka miała miejsce 95 km od Kijowa. Nazwa miasta pochodzi od rzeki, która płynie w mieście.

Trójkątny rozwój miasta, a teraz imponuje zwięzłością i racjonalnością. Jest w strasznym kontraście z tym, co widzą turyści. Zniszczone domy z mieszkaniami pełnymi zapomnianych rzeczy, wybite okna, ściany porośnięte roślinami - każdy będzie mógł zobaczyć, jak natura podbija jego terytorium.

Co turyści powinni robić w Prypeci? Wycieczka do Czarnobyla

Bez przewodnika w Prypeci turyści nie mają nic do roboty. Miasto jest nadal niebezpieczne dla nieprzeszkolonych początkujących w dzień i w nocy. Ale wciąż można zobaczyć tragedię zamrożoną w czasie na własne oczy. Planując podróż do Czarnobyla, koszt wycieczki może się różnić w zależności od celu.

Jeśli zamierzasz zobaczyć pomnik tych, którzy uratowali świat w Czarnobylu, a także inne dostępne atrakcje, podróż będzie kosztować niedrogo.

Gdy wycieczka do Czarnobyla obejmuje badanie okolic miasta, usługa jest droższa. Słynny „Sarkofag” jest bardzo popularny wśród gości Prypeci. Jest to metalowa kopuła, która została wzniesiona w 206 dni w celu ochrony reszty świata przed promieniowaniem. Kopuła ma taras widokowy, ale można na nim pozostać tylko kilka minut.

Stadion piłkarski porośnięty drzewami, martwy park rozrywki i budynki szpitalne ze szkołami - wszystko to jest zawarte w każdym programie turystycznym Prypeci. Odwiedzanie miasta nielegalne zabroniąno. Przy wejściu znajduje się punkt kontrolny. Dla własnego bezpieczeństwa musisz oficjalnie wejść do Prypeci.

Prypeć - miasto duchów
Najbardziej ciekawe
Inne artykuły