Strefa Czarnobylska stała się kolejną unikalną rezerwą Ukrainy?

Czy czlowiek może być groźniejszym zagrożeniem dla dzikiej przyrody niż promieniowanie? Wspólne badania przeprowadzone przez angielskich i ukraińskich naukowców potwierdzają, że tak. Przez trzydzieści lat, podczas których strefa czarnobylska nie była poddawana antropogenicznym oddziaływaniom, stała się prawdziwą rezerwą. Dowodem na to są setki filmów i zdjęć wykonanych przez całą dobę na wyobcowanym terytorium przez 5 lat (od 2014 r.).

Czarnobyl bez czlowieka – jaki on jest?

Straszna katastrofa nuklearna na zawsze zmieniła losy Czarnobyla i Prypeć. Na ich terytorium stały pobyt osoby, jej działalność gospodarcza jest surowo zabroniona. Co ostatecznie stało się z tym żyznym obszarem? Wycieczka do Czarnobyla pozwala zobaczyć, że bez wpływu człowieka terytorium zmieniło się w prawdziwe królestwo dziewiczej przyrody.

Pod nieobecność ludzi zwierzęta odczuwały nieograniczoną wolność, co sprowokowało aktywny wzrost ich populacji. W efekcie oczom zaskoczonych turystów pojawiają się dziki, łosie, niedźwiedzie, rysie, sarny, cietrzewie, jelenie. W sumie w strefie wykluczenia występuje ponad 1500 gatunków roślin i zwierząt, z których wiele jest wymienionych w Czerwonej Księdze Ukrainy.

Czy rezerwa w strefie wykluczenia jest mitem czy rzeczywistością?

Konieczność przekształcenia strefy wykluczenia w rezerwę była kwestią od dawna. Ale proces ten nie jest prosty, wymaga nie tylko inwestycji finansowych, ale także zmian legislacyjnych. Chociaż istnieją zachęcające informacje: projekt rezerwy jest już gotowy. Według niego obszar chroniony wyniesie 230 tysięcy hektarów, a sam Czarnobyl nie jest w nim objęty.

W ramach opracowanego projektu planowane jest utworzenie rezerwatu o znaczeniu międzynarodowym. Dla turystów wycieczka po Prypeci będzie okazją do zobaczenia unikalnej flory i fauny, która powstała na wolności. Całe pokolenia zwierząt na tym terytorium dorastały, nie widząc osoby, nie bojąc się go.

Niedrogi koszt wycieczki do Czarnobyla w przyszłości pozwoli każdemu odwiedzić rezerwat utworzony przez samą przyrodę. Tak, poprzedziła go straszna tragedia, której nie należy zapominać. Ale piękno dziewiczych sosen, spokojnych zwierząt, unikalnych storczyków nie pozostawi nikogo obojętnym.

Strefa Czarnobylska stała się kolejną unikalną rezerwą Ukrainy?
Najbardziej ciekawe
Inne artykuły