Basen „Lazurny” w Prypeci to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków strefy ChEZ

Okres przed awarią w Czarnobylu

W czasach radzieckich sport był bardzo popularny i rozwinięty we wszystkich zakątkach Związku, w związku z czym miasto Prypeć nie było wyjątkiem. W Prypeci oprócz dwóch boisk piłkarskich istniał klub bokserski, klub jachtowy i własny duży basen. Basen „Lazurny” zbudowany w latach 70. był dość duży i uważany był wówczas za całkiem nowoczesny. Znajdował się niedaleko gimnazjum nr 3 na ulicy Sportiwnaja. Basen był popularnym miejscem wśród mieszkańców i zawsze był wypełniony do maksimum. W budynku, w którym znajdował się basen, znajdowało się małe boisko do piłki nożnej, które służyło również jako boiskiem do koszykówki, więc wielu sportowców po treningu lubiło relaksować się w basenie.

Jak wykorzystano basen „Lazurny”podczas likwidacji elektrowni atomowej w Czarnobylu?

Ciekawostką jest to, że nawet po wypadku w Czarnobylu basen Lazurny funkcjonował do 1998 roku. Było aktywnie wykorzystywane przez pracowników, którzy kontynuowali prace związane z eliminacją awarii w Czarnobylu, zwłaszcza że miejsce to uległo minimalnym uszkodzeniom spowodowanym promieniowaniem. Gdy tylko prace likwidacyjne dobiegły końca, basen został zlikwidowany, a sam budynek opuszczony.

Wycieczki do strefy wykluczenia w Czarnobylu

Dziś basen „Lazurny” można zobaczyć dzięki wycieczce z naszej firmy, wycieczce grupowej lub indywidualnej z doświadczonym przewodnikiem, który od wielu lat doskonale zna wszystkie chwile. Ta lokalizacja jest bardzo poszukiwana i jest uwzględniona podczas prawie każdej wycieczki krajoznawczej. Oprócz tego miejsca, istnieje również kilka innych ciekawych wycieczek po ChEZ, w tym zwiedzanie obiektów w samym Prypeci i elektrowni atomowej w Czarnobylu.

Basen „Lazurny” w Prypeci to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków strefy ChEZ
Najbardziej ciekawe
Inne artykuły