Jak zmieniła się strefa w Czarnobylu na przestrzeni 30 lat

Złe dla człowieka - dobre dla natury

Co zaskakujące, dekady po katastrofie atomowej populacje dzikich zwierząt i flory powróciły do ​​normy i przekroczyły wskaźniki ilościowe z czasów ZSRR.

Teraz możesz znaleźć gatunki zwierząt, których już nie ma na Ukrainie. Na przykład niedźwiedzie brunatne, konie Przewalskiego, bociany czarne.

Podczas wycieczki do Czarnobyla z Polski musisz koniecznie spojrzeć na lokalną przyrodę przynajmniej jednym okiem, aby zobaczyć, jak użyteczny jest brak ludzi w okolicy dla zwierząt.

To prawie bezpieczne

W ciągu ostatnich ponad 30 lat tło promieniowania zaczęło dochodzić do normy. W większym obszarze strefy dozymetr pokaże wskaźniki, które będą jeszcze mniejsze niż w dużych megapolisach.

Oczywiście nie dotyczy to wszystkich obszarów: niektóre materiały absorbują promieniowanie bardziej aktywnie niż inne. Na przykład metalowe ogrodzenia, słupy, przystanki, porzucone samochody. Lepiej nie być blisko akumulacji takich materiałów przez długi czas. Dlatego wycieczka do Czarnobyla z polskim przewodnikiem odbywa się pod okiem doświadczonego specjalisty, który doskonale zna teren.

Nowy sarkofag

Epicentrum katastrofy nadal stanowi zagrożenie. Sarkofag schroniskowy, zbudowany w roku katastrofy, zaczął się starzeć, a ryzyko zniszczenia sarkofagu wzrosło.

Budowa nowej konstrukcji izolacyjnej rozpoczęła się ponad dziesięć lat temu, ale z powodu wielu trudności obiekt został oddany do użytku dopiero w połowie 2019 roku. Skala konstrukcji jest oszałamiająca: zastąpienie Schronienia stało się największą lądową mobilną strukturą. Projekt powinien slurzyć co najmniej 70 lat.

Zwiedzanie Prypeci może obejmować wizytę w elektrowni jądrowej. Podczas wycieczki zdecydowanie musisz spojrzeć na zbudowany sarkofag - widok robi wrażenie.

Wycieczka do Prypeci

Tylko to miasto niewiele się zmieniło przez lata. Prypeć pozostaje pomnikiem radzieckich miast, a kluczowe miejsce wycieczek to słynny diabelski młyn, który z jakiegoś powodu robi szczególne wrażenie na ludziach.

Jak zmieniła się strefa w Czarnobylu na przestrzeni 30 lat
Najbardziej ciekawe
Inne artykuły