Sekretny obiekt Czarnobyla-2

Co to jest „Duga”

Konstrukcja jest potężnym radarem. Zaplanowano, że obiekt będzie odgrywał kluczową rolę w obronie ZSRR przed potencjalnymi wrogami. System jest w stanie wykryć wystrzelenie międzykontynentalnych pocisków balistycznych wystrzelonych z Europy. Obiekty latające w odległości od 900 do 3000 kilometrów uległy śledzeniu.

Historia

Pierwsze eksperymentalne włączenie obiektu miało miejsce w 1980 roku. System został włączony do obrony powietrznej ZSRR w 1985 roku. Stał się w pełni użyteczny dopiero w 1986 r., Kiedy został zmodernizowany, aby zakresy częstotliwości roboczych nie pokrywały się z częstotliwościami systemów lotniczych.

Całkowity koszt budowy szacuje się na 7 miliardów rubli ZSRR - dwa razy więcej niż w sąsiedniej elektrowni jądrowej w Czarnobylu!

Jednak projekt nie był przeznaczony do długiej pracy. Po awarii w Czarnobylu w 1986 r. Obiekt przestał pełnić swoją główną funkcję. Dwa lata później jednostka wojskowa, która była odpowiedzialna za ten tajny obiekt, została całkowicie rozwiązana.

Ale obiekt nie został natychmiast porzucony. W pierwszym roku po katastrofie system został zawieszony w nadziei, że nadal będzie można go używać. Następnie stało się jasne, że strefa w Czarnobylu nie jest odpowiednia do funkcjonowania obiektu. Niektóre z najważniejszych i najdroższych części systemu zostały zdemontowane i usunięte z Dugi, a pozostałe elementy zostały pozostawiąne.

Broń psychotropowa

Popularna wersja jest taka, że obrona przeciwrakietowa jest tylko przykrywką. W rzeczywistości instalacja została stworzona, aby wpływać na świadomość osób z promieniowaniem psychotropowym. Oczywiście wersja nie ma dowodów naukowych. Ale z powodu takich plotek wycieczka po Prypeci staje się jeszcze bardziej klimatyczna.

Objekt teraz

Pomimo całkowitego wycofania z eksploatacji obiekt jest nadal chroniony przez uzbrojone wojsko i punkt kontrolny. Teraz można go odwiedzać tylko w ramach oficjalnej wycieczki do Czarnobyla.

Sekretny obiekt Czarnobyla-2
Najbardziej ciekawe
Inne artykuły