26 kwietnia 1986 r. Jest bez wątpienia jednym z najgorszych dni w historii energetyki jądrowej.
Eksplozja w elektrowni jądrowej w Czarnobylu doprowadziła do niezliczonych ofiar. Chociaż oficjalne źródła opublikowały listę 31 zabitych, ludziej dotkniętych katastrofą są w dziesiątki tysięcy razy więcej. Tylko ewakuowani mieszkańcy 115 000 osób, z których każdy otrzymał bardzo wysaką dawkę promieniowania, przebywając trzy dni bezpośrednio w strefie zagrożenia. Ponad pół miliona profesjonalnych ratowników i wolontariuszy zaangażowanych w likwidacji awariji było również w wielkim niebezpieczeństwie. W ciągu następnych dziesięciu lat ponad 40% wszystkich uczestników zmarło. Są to jedynie przybliżone dane szacunkowe; rzeczywiste liczby nie są nigdzie publikowane.
Elektrownia jądrowa w Czarnobylu nazwana na cześć V.I. Lenina składała się z czterech jednostek. To właśnie z powodu wypadku niemożliwe było całkowite zaprzestanie działalności, dlatego elektrownia działała do końca 2000 roku. W celu ochrony pracowników stacji przed zablokowaniem dalszego rozprzestrzeniania się promieniowania, w lipcu rozpoczęto budowę betonowego „sarkofagu” na czwartym bloku. W rekordowym czasie - w ciągu pięciu miesięcy Schron został całkowicie zbudowany.
Od 2002 r. Strefa wykluczenia została uznana za wystarczająco bezpieczną na krótki pobyt, pod warunkiem specjalnego wsparcia. W 2010 r. Rząd Ukrainy postanowił otworzyć strefę dla wszystkich. Przepływ turystów w 2019 r. Wynosi około 150 tysięcy osób. Popularność wzrosła dzięki wydanej w 2007 roku grze S.T.A.L.K.E.R., dzięki której wycieczki do czarnobyla stała się mekką wśród graczy. Seria HBO o tragedii przyciągnęła turystów z całego świata.
Nowa atrakcja to NSC - New Safe Confinement. Jest to druga kopuła, wzniesiona bezpośrednio nad „Sarkofagiem”, obejmująca blok 4 w Czarnobylu. Niewątpliwie NSC jest największą mobilną strukturą, porównywalną pod względem wielkości do piramidy Cheopsa. Budowa kopuły zajęła 12 lat. Waga konstrukcji wynosi 31 tysięcy ton. Obszar pokrycia - 86 tysięcy metrów kwadratowych. (12 boisk piłkarskich).