Interesujące fakty o strefie Czarnobyla

W 1986 r., Smutny dla ZSRR, wiele osób zginęło z powodu wybuchu reaktora jądrowego i promieniowania radioaktywnego na ziemiach Czarnobyla, Prypeć i okolicznych wiosek. Ta straszna tragedia zrodziła wiele plotek i legend. Przeciwnie, mogą zapoznać się z faktami dotyczącymi strefy czarnobylskiej.

Bohaterstwo strażaków z Prypeci

Po wybuchu pożar gasiłi strażcy z Prypeci. Ponad 100 osób otrzymało szokową dawkę promieniowania. W procesie eliminacji pożaru zginęło 31 osób. Ci bohaterscy ludzie musieli działać szybko, aby reszta mogła żyć.

Zwierzęta w strefie wykluczenia

Dziś, podobnie jak poprzednio, zwierzęta i ptaki żyją w pobliżu miast w pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Z powodu promieniowania ich żywotność uległa znacznemu skróceniu. Potomstwo wilków, lisów i jeleni, często rodzące się z nieprawidłowościami i deformacjami. Zwierzęta porzucone przez ewakuowanych mieszkańców przyczyniają się do ogólnego obrazu. Po prostu nie wolno im było zabierać ich ze sobą, a ludzie byli zmuszani do uwolnienia swoich zwierząt.

Nowoczesna infrastruktura w Czarnobylu

Obecnie tło promieniowania strefy wypadków nieznacznie spadło. Około 150 osób mieszka obecnie w pobliżu Czarnobyla. Są to ludzie, którzy wrócili do swoich starych domów, pracownicy lokalnego hotelu, pracownicy ośrodka naukowego. Warto wiedzieć, że strefa w Czarnobylu będzie niebezpieczna dla ludzi przez kolejne 300 lat, a nawet dłużej.

Dozymetr promieniowania w Czarnobylu

Teraz dozymetr promieniowania w Czarnobylu jest głównym urządzeniem potrzebnym w strefie wykluczenia. W powietrzu, nawet w Prypeci, który został dosłownie umyty po wypadku, w niektórych miejscach poziom promieniowania waha się do 200 μR na godzinę. Czerwony las fonit od 50 μR na godzinę. Norma wynosi 30 μR na godzinę.

Stacja Duga

Dawno, dawno temu na południowy wschód od elektrowni jądrowej znajdował się sekretny obiekt Duga. Na mapie zaznaczono obóz dla dzieci. W rzeczywistości miejsce to było tajną stacją wojskową, której anteny były skierowane w stronę Stanów Zjednoczonych.

Turystyka w strefie wykluczenia

Zaskakujące jest, że infrastruktura turystyczna jest dobrze rozwinięta w Czarnobylu. Dobry przewodnik po Czarnobylu może wiele powiedzieć o terenie i wskazać kilka interesujących tras. Wycieczka do czarnobyla musi być sformalizowana, abyś nie mógł się obejść bez przewodnika.

Godzina policyjna

W Prypeci i Czarnobylu nie można legalnie chodzić po ulicach później niż o 20.00. Ta zasada została wprowadzona dla bezpieczeństwa turystów. Na przykład wycieczka po Prypeci odbywa się tylko w ciągu dnia i zajmuje 3-4 godziny. W nocy przebywanie w strefie na ulicy jest niebezpieczne.

Interesujące fakty o strefie Czarnobyla
Najbardziej ciekawe
Inne artykuły