Martwy stadion „Avangard” w Prypeci

Historia Prypeci sięga lat 70. ubiegłego wieku, ponieważ wtedy właśnie rozpoczęła się budowa elektrowni atomowej w Czarnobylu. Większość ludności pracowała następnie w samej elektrowni jądrowej w Czarnobylu aż do wypadku. Ale między innymi infrastruktura miasta szybko się rozwijała i wymagała obiektów zdrowotnych i sportowych do aktywnego uprawiania sportu i późniejszej rekreacji. Jednym z takich obiekatów sportowych był stadion “Avangard”, na którym grała miejscowa drużyna piłkarska “Stroitel”.

Miejscowy klub piłkarski brał udział w zawodach powiatowych i regionalnych, a w przyszłości chciał osiągnąć solidniejszy poziom, aby zawodnicy mogli otrzymać tytuł mistrzów sportu w piłce nożnej. Piłkarskiej drużynie Stroitel nie wystarczyło czasu by odnieść sukces w zawodach, poparcie wśród kibiców na stadionie było kolosalne. W czasie wypadku w Czarnobylu w Prypeci mieszkało około pięćdziesięciu tysięcy ludzi, a otwarcie nowej areny „Avangard” było wydarzeniem na skalę regionalną.

Zupełnie nowy stadion „Avangard” na pięć tysięcy widzów został zlokalizowany w centralnej części miasta, w pobliżu wesołego miasteczka. Otwarcie stadionu zaplanowano wraz z parkiem rozrywki z okazji obchodów 1 maja 1986 roku. Niestety, 26 kwietnia 1986 roku wszystkie plany zostały zniweczone, a klub piłkarski „Stroitel” pozostał na zawsze amatorski.

Przeznaczenie stadionu podczas likwidacji skutków elektrowni jądrowej w Czarnobylu

Tego pamiętnego dnia 26 kwietnia 1986 roku odbył się kolejny trening, gdyż na 1 maja zaplanowano oficjalny mecz, a tym samym wielkie otwarcie stadionu. Jednak podczas treningu na boisko wylądował wojskowy helikopter, z którego wysiadali ludzie w kombinezonach i zgłosili odwołanie treningu i kolejnego meczu zaplanowanego na 1 maja 1986 roku. Oczywiście wszystkie imprezy sportowe zostały odwołane, a samych mieszkańców miasta ewakuowano następnego dnia.

W następnym 1987 roku zbudowano miasto Sławutycz dla pracowników elektrowni atomowej w Czarnobylu, a w nim nowy stadion piłkarski, który wziął w swoje szeregi zespół „Stroitel”. Niemniej jednak był to już zupełnie inny zespół z innego miasta.

Następnie stadion „Avangard” stał się lądowiskiem dla helikopterów, a po likwidacji w elektrowni atomowej w Czarnobylu miejscem dla stacji meteorologicznej z monitoringiem sytuacji radiacyjnej w ChEZ.

Stadion „Avangard” w Prypeci dzisiaj

Dziś turystu odwiedzający stadion „Avangard” pomyśli, że to nie stadion, tylko opuszczony park, bo wszystko porośnięte jest krzewami i drzewami.

Ten nowy stadion pojawił się przelotnie w filmie Michaiła Belikowa „Upadek”, a także w grze komputerowej S.T.A.L.K.E.R.

Wycieczki do strefy wykluczenia w Czarnobylu

Możesz przyjechać na wycieczkę na stadion „Avangard” w Prypeci z naszymi doświadczonymi przewodnikami, którzy pokażą Ci również wiele innych ciekawych obiektów w ChEZ.

Martwy stadion „Avangard” w Prypeci
Najbardziej ciekawe
Inne artykuły