Pierwsi bohaterowie likwidatory awarii w Czarnobylu

Miasto Prypeć na długo przed awarią w Czarnobylu było młode i zamożne, a jego mieszkańcy, nawet w koszmarze, nie mogli sobie wyobrazić przyszłej straszliwej katastrofy. Pierwszymi mieszkańcami, którzy musieli zobaczyć i poczuć na własne oczy cały ten horror 26 kwietnia 1986 roku, byli strażacy.

Jednymi z pierwszych wojskowych straży pożarnych, które przybyły na miejsce wypadku, były odpowiednio OSP-2 i OSP-6 pod dowództwem porucznika Władimira Pravika oraz porucznika Wiktora Kibenki. Trzecia część to straż pożarna miasta Czarnobyla.

Tamtej pamiętnej nocy straż pożarna niczego nie podejrzewała, zanim udała się na miejsce wypadku, wierząc, że wyjeżdżają na zwykły pożar. Pierwszym, który zrozumiał powagę sytuacji, był Vladimir Pravik, ponieważ od razu poinformował w radiu o trzecim poziomie zagrożenia pożarowego, które jest uważane za najwyższe. Po pewnym czasie na miejsce wypadku zaczęły przyjeżdżać wozy strażackie z sąsiednich dzielnic - Ivankov, Polesie, Kijów.

Strażacy otrzymali śmiertelne dawki promieniowania

Niestety strażacy nie dysponowali niezbędnymi środkami ochrony, a po kilku godzinach zaczęły pojawiać się pierwsze oznaki promieniowania: strażacy źle się czuli, ich urok został złamany, pojawiały się częste wahania nastroju. W tamtym czasie nikt nie mógł pomyśleć, że wszyscy znajdują się w obszarze narażenia na wysokie promieniowanie. Następnie strażacy zostali przewiezieni do jednostki medyczno-sanitarnej 126 w Prypeci, gdzie lekarze na pierwszym etapie sądzili, że poszkodowani właśnie wdychali tlenek węgla. Nieco później okazało się, że zatrucie organizmu zostało spowodowane promieniowaniem, a wyrządzona szkoda nie jest zgodna z życiem.

Później wszystkie ofiary przewieziono do specjalistycznej kliniki nr 6 w Moskwie, gdzie wszystkie zmarły między 11 maja a 31 lipca. Bohaterów strażaków pochowano w trumnach owiniętych folią ołowianą i ułożonych na betonowych płytach.

Pierwsi bohaterowie likwidatory awarii w Czarnobylu
Najbardziej ciekawe
Inne artykuły