Las o najsmutniejszym losie lub „czerwony las”

Czerwony Las, bardziej znany jako czerwony las w Czarnobylu, jest jednym z najbardziej niebezpiecznych i radioaktywnych miejsc w strefie Czarnobyla. Teraz tam mieszka wyjątkowy gatunek dzikiego konia, dzikich psów i innych różnych zwierząt i ptaków.

Czerwony las w Prypeci był także likwidatorem

Wiele hektarów było narażonych na silne promieniujące zanieczyszczenie przez kilka dni w 1986 roku. Terytorium lasu graniczy z drogą do Prypeć. Promieniowanie dotknęło głównie drzewa, ale biologowie, którzy pracowali tutaj po katastrofie, twierdzą, że wiele robaków glebowych również zmarło po wypadku.

Czerwony las składa się w przeważającej części ze zwykłej sosny. Sosny te, kosztem „życia”, zatrzymały znaczną masę radioaktywnych cząstek, podobnie jak filtr uratowały życie wielu mieszkańcom Prypeci. Stało się tak, ponieważ sosny mają dość gęstą koronę, która jest gęstsza niż korona drzew liściastych - strefa zatrzymywała promieniotwórczy pył w najlepszym stopniu.

Czerwony las w Czarnobylu, podział na strefy

Ze względu na charakter uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem naukowcy podzielili czerwony las na cztery strefy. W 1986 r. Pierwsza (sąsiadująca ze stacją) dawka wynosiła 8000-10000 rad (jest to jednostka miary obliczająca dawkę pochłoniętego promieniowania w fizyce jądrowej). Wyrzucenie zniszczyło całą roślinność znajdującą się w pobliżu zniszczonej elektrowni jądrowej i część roślinności pośrodku lasu. Las zmienił kolor na czerwono-szary, po czym otrzymał nazwę „Czerwony Las”. Później robotnicy zniszczyli tę strefę. Było też drzewo w formie krzyża, zwanego „Krzyżem Czarnobylskim”, który niestety został zniszczony w połowie lat 90. z powodu przytłaczających dawek promieniowania. W naziemnej części funkcjonalnej, sosna jest całkowicie zniszczona.

W drugiej strefie czerwonego lasu zmarło 25–40% lasu sosnowego. 90–95% jest poważnie uszkodzonych. Młode gałązki i pąki dosłownie rozproszone. Ta część pochłonęła około 1000–8000 rad.

W strefie trzeciego poziomu umarły głównie nowe pędy, a na oddzielnych segmentach gałęzi pojawiły się żółte igły. Eksperci zauważyli odchylenia w kiełkowaniu. Jednak rośliny te zachowały swój kolor. Stopień absorpcji radionuklidów wynosił około 400-500 rad.

Czwarta strefa czerwonego lasu, która znajduje się w pobliżu miasta Prypeć, obecnie charakteryzuje się lekko zanieczyszczonym obszarem, jednak najwyższe dawki promieniowania odnotowane tutaj w 1986 r. Doprowadziły do ​​niezwykłych zjawisk w procesie wzrostu drzew. Do tej pory nie znaleziono czerwonego zabarwienia drzew w tej strefie.