Nowoczesny Czarnobyl - bezpieczeństwo reaktora jądrowego

Czarnobyl znajduje się 110 km od Kijowa - stolicy Ukrainy. Elektrownia jądrowa w Czarnobylu wybuchła w kwietniu 1986 r. Poważne zanieczyszczenie radioaktywnymi mikroskopijnymi cząsteczkami wystąpiło na całym obszarze. Przyczyną wybuchu było planowane wyłączenie systemu bezpieczeństwa, które przeprowadzono w celu sprawdzenia jego poszczególnych elementów.

W rdzeniu spłonęło ponad 190 ton paliwa jądrowego. Emisje wyniosły ponad 50 milionów kiur. Jest to równoważne z bombą atomową zrzuconą na Hiroszimę. Chmura promieniowania rozprzestrzeniła się na całą Ukrainę, Białoruś i Federację Rosyjską. Niewielka ilość trafiła do Europy.

Czarnobyl - nowe bezpieczne zamknięcie

New Safe Confinement (NSC) to wyrafinowany projekt niedawno wzniesiony nad sarkofagiem ze względów bezpieczeństwa. Ten wszechstronny system zapewnia trwałą ochronę przed emisjami.

Wielofunkcyjny system NSC przekształca niebezpieczny obiekt w ultra mocny system, który jest całkowicie bezpieczny dla żywych istot i środowiska.

Łuk jest imponującym systemem o rozpiętości 257 m i wysokości 109 m.

Funkcje NSC (New Safe Confinement)

Nowe Bezpieczne zamknięcie składa się z 19 złożonych struktur, które obejmują potężne systemy technologiczne i wentylacyjne do odkażania, w tym fragmentację uwolnień radioaktywnych. Bardzo ważne są zamki sanitarne i zapasowe źródło zasilania.

Ważne miejsce zajmuje system monitorowania sejsmicznego i badań radiacyjnych stanu całej konstrukcji. Progresywny projekt pozwalający na zarządzanie (NSC) pozwala skutecznie monitorować bieżące procesy w kompleksie.

Specjaliści szacują koszt nowego bezpiecznego zamknięcia na 2 miliardy euro. Finansowanie zapewnia specjalny fundusz w Czarnobylu (CSF) we współpracy z Europejskim Bankiem EBOR.

Proces budowy jest prowadzony przez NOVARKA, w skład której wchodzą firmy partnerskie z Francji: Bouygues Travaux Publics i VINCI Construction Grands Projets.

Tarcza łukowa, która dziś znajduje się nad elektrownią jądrową w Czarnobylu, jest wytrzymałą konstrukcją stalową, jej żywotność wyniesie około 100 lat.

Elektrownia jądrowa w Czarnobylu jest dziś bezpiecznym obiektem, w pełni kontrolowanym przez elektroniczny system sterowania i telewizję przemysłową. Stacja nie stanowi już zagrożenia, ponieważ znajduje się pod ścisłym nadzorem NSC.