Wypadek w czwartym bloku elektrowni jądrowej w Czarnobylu pochłonął dziesiątki istnień ludzkich i spowodował, że rozległy obszar nad brzegiem rzeki Prypeć i przyległego terytorium nie nadawał się do działalności człowieka. Te ziemie i zachowane na nich zabytki w Czarnobylu stanowiły tzw. Strefę wykluczenia, która stała się popularnym tematem filmów fabularnych i dokumentalnych, dzieł literackich i innych dziedzin kultury. Od 2011 r. Strefa wykluczenia i jej obiekty są atrakcją turystyczną, dzięki czemu zwiedzanie Czarnobyla stało się interesujące dla turystów z Ukrainy i całego świata.
To nazwa parku miejskiego, który nie funkcjonuje w wyniku katastrofy w Czarnobylu. Na jego terytorium pozostało wiele obiektów, z których wiele stało się symbolami tragedii, która nastąpiła w wyniku zaniedbania człowieka przez potężne siły, które on kontrolował. Ludzie na całym świecie wielokrotnie widzieli dowody wypadku na ekranach i zdjęciach w gazetach. Możliwość bezpośredniego obejrzenia tych zabytków w Czarnobylu, które są ponurym przypomnieniem globalnych wydarzeń, co roku przyciąga wielu turystów z różnych krajów do parku rozrywki w Prypeci.
Mówiąc o zabytkach w Czarnobylu, nie można nie wspomnieć o najsłynniejszym obiekcie znajdującym się w parku rozrywki - diabelskim młynie, który został zbudowany na krótko przed wypadkiem w Czarnobylu. Koło planowano uruchomić na początku maja 1986 r., ale z powodu katastrofy atrakcja nigdy nie zaczęła działać. Obiekt ten, zwany „Diabelskim kołem” w przewodnikach turystycznych, stał się znakiem rozpoznawczym ocalałej katastrofy w Prypeci, symbolizując niedawną tragiczną przeszłość strefy wykluczenia jako całości. W 2017 roku diabelski młyn został krótko uruchomiony przez turystów, moment został nakręcony na video. Potem koło zatrzymało się - może na zawsze. Jest jednak nadal w dobrym stanie i jest popularną atrakcją turystyczną, Która przy zwiedzaniu Czarnobyla, obowiązkowo jest odwiedzana przez turystów.
Ci, którzy myślą o wizycie do Czarnobyla, nie powinni przejmować się promieniowaniem, ponieważ zdaniem ekspertów ONZ, nowoczesny Prypeć jest absolutnie bezpieczny na krótką wizytę. Drogi do parku rozrywki w Prypeci nie stanowią najmniejszego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi.