Prawdopodobnie jest tyle plotek i legend o wypadku w elektrowni atomowej w Czarnobylu, że nie przeczytasz o żadnym innym obiekcie. Ta fatalna kwietniowa noc jest owiana wieloma wersjami, ale nadal nie ma zgody co do przyczyny wypadku. Dlatego dziś tak wielu turystów chce wybrać się na wycieczkę do Czarnobyla, osobiście odwiedzić elektrownię jądrową w Czarnobylu i zobaczyć martwe miasto Prypeć.
Niewątpliwie strefa wykluczenia w Czarnobylu do dziś jest pełna różnych obiektów, które mają swoją tragiczną historię, a co za tym idzie, smutne zakończenie. Oczywiście wycieczki do Czarnobyla cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów, a także miasta Prypeci, ale nie wszyscy wiedzą, jakie prace, gdyby wypadek się nie wydarzył, musiałyby zostać wykonane w elektrowni jądrowej w Czarnobylu.
Faktem jest, że zaplanowano trzeci etap budowy ChNPP, który miał składać się z konfiguracji technologicznych piątego i szóstego bloku, a do nich odpowiednio dwóch chłodni kominowych (chłodnie kominowe). Sam proces budowy piątego bloku elektrowni jądrowej w Czarnobylu został zatrzymany przy dość wysokim stopniu gotowości samego obiektu.
W związku z tym rodzi się całkowicie logiczne pytanie, czy konieczne było przeprowadzenie prac dekontaminacyjnych na terenie trzeciego bloku elektrowni (drugi stopień elektrowni jądrowej w Czarnobylu), ponieważ było to znacznie łatwiejsze. i tańsze w ukończeniu budowy piątego bloku, biorąc pod uwagę współczynnik środków wydanych na budowę bloku 5. W tym samym czasie wykopano dół pod szóstym reaktorem, bez budowy samego bloku, a także wykonano różne układy technologiczne. Piąty blok elektrowni jądrowej w Czarnobylu miał zostać oddany do użytku pod koniec 1986 roku, ale wypadek raz na zawsze anulował wszystkie plany, a blok został zdany na łaskę środowiska zewnętrznego.
Rok po awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu rząd podjął decyzję o całkowitym porzuceniu pomysłu oddania do użytku trzeciego etapu budowy elektrowni jądrowej w Czarnobylu (blok piąty i szósty) i trwale zablokował te obiekty.